sobota, 3 czerwca 2017

GKS Katowice - Sekcja siatkarska

Pierwszym katowickim klubem, który odegrał ważną rolę był Górnik 1920 Katowice, w którym sekcja siatkówki została stworzona tuż po zakończeniu II wojnie światowej. To właśnie jego spadkobiercą byli siatkarze GKS-u, którzy przez kilka lat byli obecni w czołówce najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce.

 
   W 1964 roku powstający GKS Katowice włączył w swoje szeregi Górnika 1920. Grający pod nowym szyldem siatkarze wciąż zaliczani byli do ścisłej polskiej czołówki, chociaż rosnąca konkurencja sprawiła, że medali nie udało już im się zdobyć. W Sezonie 1963/64 siatkarze Górnika na finiszu rozgrywek okazali się o 2 sety lepsi od stołecznego AZS AWF i zajęli trzecie miejsce. To był 5. i ostatni medal w historii katowickiego klubu. W Sezonie 1964/65 drużynę GKS-u objął Zbigniew Wrzeski, ale nie dokończył sezonu i zastąpił go Siwek, jako grający trener. Siatkarze z Katowic wyraźnie ustępowali najlepszym i uplasowali się na 6. pozycji ze sporą stratą do medalistów. W Sezonie 1965/66 siatkarze z Katowic - będąc jednym z mniej ważnych ogniw w "wielkim" GieKSie - nie mogli nawiązać do tradycji medalowych i kolejny sezon zakończyli na 6. pozycji. W następnym sezon 1966/67 ekipa GKS po raz ostatni walczyła o miejsce na podium, ale ostatecznie zajęła 5. lokatę ze stratą 4 pkt. do „brązowego” krakowskiego Hutnika. W kolejnych latach grał tylko o utrzymanie. W sezon 1967/68 siatkarze GKS na tle ciągle wzmacniających się rywali wypadli poniżej oczekiwań, zajmując 7. miejsce rozpoczęli zjazd po równi pochyłej. W Sezon 1968/69 drużyna GKS zajęła 8. pozycję. W rozgrywkach 1969/70 GKS po raz ostatni wystąpił w ekstraklasie, zajął 8. miejsce oznaczające degradację do II ligi. W meczach o utrzymanie GKS przegrał dwa spotkania u siebie z Hutnikiem i wraz z Gwardią Wrocław został zdegradowany. Skład GKS: Siwek, Binkiewicz, Kołodziejczyk, Gamza, Białek, Ćwikliński, Kolano, Wojciech Szwarkopf, Andrzej Borzemski, Janusz Faltyn. Trener Siwek. Po nieudanej próbie powrotu do I ligi w kolejnym sezonie władze GKS postanowiły zrezygnować z sekcji siatkarskiej i przekazały drużynę do Jedności Michałkowice i męska siatkówka na wiele lat opuściła Katowice.


Sekcja siatkówki mężczyzn w GKS Katowice została przywrócona w lipcu 2016 r. Na mocy porozumienia z TKKF Czarni Katowice, przejęta została drużyna prowadzona dotąd przez ten klub. W sezonie 2015/2016 drużyna prowadzona przez trenera Grzegorza Słabego wygrała rozgrywki I ligi.


W sezonie 2016/17 siatkarze GieKSy zanotował bardzo udany powrót do najwyższej klasy rozgrywkowej, bowiem zajął 10. miejsce w 16-zespołowej Plus Lidze. Zespół prowadzony przez trenera Piotra Gruszkę rundę zasadniczą zakończyli z dorobkiem 13 zwycięstw i 17 porażek, a w rywalizacji o 9. lokatę minimalnie przegrali z warszawską Politechniką. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz