środa, 15 maja 2013

GKS "Dąb" Katowice

Choć w tym roku GieKSie stuknęło 49 lat to tak naprawdę klub mógłby sięgnąć do historii klubów, które były w linii prostej protoplastami GKS Katowice. Takim klubem jest GKS "Dąb" Katowice, który w 1968 roku połączył się z GKS Katowice tworząc Wielka GieKSe.  

"Dąb" Katowice  powstały 1922 roku, po przyłączeniu Górnego Śląska do Polski, wcześniej działał pod nazwa SC Eiche Domb (który został założonego w 1912 roku). Do roku 1924 Dąb był samodzielną gminą, w rzeczonym 1924 roku został przyłączony do Katowic i klub zmienił nazwę na „KS Dąb Katowice”.Od 1927 roku drużyna piłkarska zaczyna brać udział w rozgrywkach klasy "A", czyli w rozgrywkach o mistrzostwo polskiej części Górnego Śląska. Występuje w nich w latach 1927-1929. W 1936 zespół gra w ogólnopolskiej I lidze (1935 Dąb Katowice wywalczenie awansu). Zajmuje 8. miejsce. Po 1936 roku zaczęły powstawać inne niż piłkarska sekcje klubu - boksu, hokeja na lodzie, kolarstwa, piłki wodnej, lekkoatletyki, pływania, zapasów. Piłkarze Dębu najczęściej występowali sezonie z 1936 roku w składzie: Maksymilian Pawłowski, Franciszek Krawiec, Jerzy Halama, Wilibald Kolarz, Franciszek Moczko , Engelbert Szojda , Ewald Dytko  Konrad Kessner , Jerzy Ogórek, Roman Kłoda, Leopold Sobieraj, Sobiehardt, Reinhold Dreszer, Ernest Koszecki, Kierot, Antoni Herman, Jozef Wichary. Za udział w korupcji w sezonie 1937 klub został ukarany degradacją z ligi, oraz został zawieszony w prawach członka ligi piłkarskiej do 15 sierpnia 1937 za przekupstwo bramkarza Śląska Świętochłowice Alfreda Mrozka. W związku z tym KS Dąb został sklasyfikowany na ostatnim miejscu tabeli. Wszystkie mecze jaki miał grać w sezonie 1937 zostały zweryfikowane jako walkowery 3:0 dla rywali. Na skutek próśb władze PZPN dopuściły rozgrywek Ligi Śląskiej w sezonie 1937/38. 1939 roku zaraz po ( 5września 1939 roku) rozpoczęciu okupacji niemieckiej klub przestaje funkcjonować. Reaktywowany jako pierwszy klub po wojnie w 1945 roku , pod zmieniona nazwa Dąb do Robotniczy Klub Sportowy Kopalni "Eminencja". Po kilkakrotnych zmianach nazwy 1957 roku , przyjmuje nazwę Górniczy Klub Sportowy "Dąb", która nawiązuje do przedwojennych tradycji klubu. W klubie uprawia się piłkę nożną, boks, łyżwiarstwo, lekkoatletykę, pływanie, piłkę wodną.  Warto dodać, że zarówno GKS "Katowice", jak GKS "Dąb" były klubami wielosekcyjnym i z wieloma sukcesami. Sekcja pływacka (10 tytułów Mistrzostw Polski: 9 w pływaniu (1938-39), 1 tytuł w skokach do wody (1938); 17 rekordów Polski (1935-39) , Hokejowa  (Mistrzostwo Polski w 1939 roku). W 1962 roku klub wywalcza awans do II ligi. Skład Dąbu w tym sezonie: Wyrobek, Hibszer, Brzezina, Kaske, Pawłowski, Nowak, Biernacki, Minol, Leszczorz, Edward Herman, Dembski, Mieczysław Trąbka.9 sierpnia 1968 roku dochodzi do fuzja z powstałym kilka lat wcześniej wcześniej GKS Katowice, który grał i do dziś gra na stadionie przy ul. Bukowej w Dębie. Stadion ten został przejęty jednak nie od GKS Dąb, a od Rapidu Wełnowiec, który był jednym z klubów założycielskich nowego GKS Katowice, utworzonego w 1964 r. z połączenia kilku klubów działających w administracyjnych granicach Katowic. Boisko Dębu przy ul. Sportowej zostaje zlikwidowane.


 Opis obrazu: Fotografia grupowa zawodników Dębu przed Dąb Katowice - Legia Warszawa w Katowicach w 1936. Widoczni m.in.: bramkarz Maksymilian Pawłowski, Jerzy Halama, Franciszek Krawiec, Franciszek Moczko, Engelbert Szojda, Ewald Dytko, Konrad Kessner, Roman Kłoda, Jerzy Ogórek, Ernest Koszecki, Antoni Herman.
Opis obrazu: Fotografia grupowa zawodników Dębu przed meczem Śląsk Świętochłowice - Dąb Katowice w Świętochłowicach.Opis obrazu: Drużyna piłkarska klubu sportowego Dąb Katowice Rok 1934 : bramkarz Maksymilian Pawłowski, Konrad Kessner, Geisler, Engelbert Szojda, Antoni Herman, Ewald Dytko, Jerzy Halama, Grzebelus, Franciszek Moczko, Roman Kłoda.

1 komentarz: